2455

صفحه فرود یا landing page

صفحه فرود یا landing page

یکی از فاکتورهای مهم در خصوص سئو مشخص کردن صفحات فرود یا landing page است.
انتخاب کلید واژه‌های مناسب

انتخاب کلید واژه‌های مناسب یکی از فاکتورهای مهم در این رابطه‌است که بایستی توسط دارندگان وب سایت و برنامه نویسان در نظر گرفته شود. در واقع انتخاب کلید واژه مناسب بر اساس رفتارهای مخاطب شما در اینترنت و نحوه جستجوی کلمات توسط او صورت می‌گیرد. شما باید بدانید که مخاطب شما چه رفتارهایی از خود نشان می‌دهد و به دنبال چه کلماتی جستجو می‌کند و سپس بر اساس نیازهای او اطلاعات مفید در سایت قرار دهید.
جلوگیری از اجرای خزنده‌ها در صفحات

وبمسترها برای جلوگیری از نتایج ناخواسته در شاخص‌های جستجومی‌توانندعنکبوتهایی توسط فایل استاندارد robots.txt که در فهرست ریشه دامنه ذخیره می‌شود، بسازند که فایلها و فهرست‌های خاصی را مورد خزیدن (Crawl)قرار ندهد.
تولید محتوای جدید و کاربرپسند

یکی از کارهای مهمی که وب مسترها برای بهینه‌سازی سایت خود و یا سایت‌های دیگران انجام می‌دهند تولید محتوای مناسب و جدید برای آن سایت می‌باشد. محتوای مناسب علاوه بر اینکه بازدید یک سایت را بالا می‌برد اعتبار سایت را نزد موتورهای جستجو افزایش می‌دهد و می‌توانید لینک‌های طبیعی برای سایت ایجاد کند.
هزینه های سئو:

اگر کسی به شما گفته که سئو به تنهایی شما را مولتی‌بیلیونر می‌کند یا اگر کسی گفته کار آسانی‌ست یا بالعکس شخصی به شما گفته که بود و نبود سئو یکی است، دروغ گفته!
سئو نه ساده است و نه سخت. نه به تنهایی باعث موفقیت وب‌سایت شما می‌شود نه بدون آن، موفقیت وب‌سایت ممکن خواهد بود. در یک کلام: شما باید سئو را به شکل مدیریت شده و با استراتژی بلند مدت پیگیری کنید و در عین حال، دلخوش و دلبسته به این نباشید که سئو معجزه کند.

هزینه‌هایی که باید برای سئو بپردازید، به گمان من، بیش‌تر از هزینه‌ی مالی، هزینه‌ی فکری و هزینه‌ی زمانی است. اگر عجله دارید، به فکر شغل دیگری باشید. سئو کار یکی دو ماه نیست و صبر، تداوم و تیزهوشی می‌خواهد. اگر وب‌سایتی دارید که تاکنون اصلا به فکر بهینه‌سازی آن نبوده‌اید، خب، اشتباه بزرگی کرده‌اید! اما اگر باز هم همین‌طور بی‌خیال سئو بمانید، اشتباه بزرگ‌تری مرتکب شده‌اید.
وقت صرف کنید و مقالات مختلف را مطالعه کنید. قدم به قدم جلو بروید و نظرات متفاوت را بشنوید. به یک وب‌سایت و یک مرجع اکتفا نکنید. اگر این مقاله را در مورد سوال سئو چیست مطالعه می‌کنید، دیگر وب‌سایت‌های مشابه را نیز برای این سوال جستجو کنید. علاوه بر آن به حرف‌های همه‌ گوش نکنید! سوا از سطح دانش نویسنده‌های مطالب، گاها استراتژی یا تکنیکی برای سئو در گذشته به خوبی جواب می‌داده که امروز دیگر آن تاثیر سابق را ندارد. از این رو پیشنهاد می‌کنم، هم‌چنان که در بسیاری مشاغل امروز، تسلط بر زبان انگلیسی اگر مساله‌ی اصلی نباشد، قطعا باعث پیشرفت بیش‌تر و به‌روز‌تر می‌گردد، به شکل مداوم به وب‌سایت‌های به‌روز و تقریبا مرجع برای مسائل سئو مراجعه کنید و اگر لازم است، برای همین یک قلم کار هم که شده زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.
بازاریابی و درآمد زایی از سئو:

پس از این‌که شما با صبر و دقت و به نوعی استقامت در بهینه‌سازی وب‌سایتتان پیشرفتید، آن‌گاه فصل درو می‌رسد. اگر پروسه‌ی سئویی که در پیش گرفتید، نقشه‌ی راه صحیحی داشته باشد، شما از همان هفته‌های اول، باید نتایج آن را در کسب‌و‌کار خود مشاهده کنید.
گاها می‌شنویم که برخی از روی ساده‌انگاری ادعا می‌کنند که شما به جای سئو می‌توانید مثلا پاپ‌آپ خریداری کنید و روزانه چندین هزار بازدیدکننده داشته باشید؛ در صورتی که جذب هزار ورودی از موتورهای جستجو، زحمت بسیار زیادی دارد.
این افراد اصولا با مفهوم بازدیدکننده‌ی هدف و تبلیغات هدفمند ناآشنا هستند. شما به عنوان مثال با خرید پاپ‌آپ، بازدیدکننده‌ی هدفمندی نخواهید داشت و علاوه بر آن، باز مثلا در مورد پاپ‌آپ، اشخاص بازدیدکننده معمولا در کم‌تر از چند ثانیه، صفحه‌ی بازدشده را می‌بندند.
در مورد بازدیدکننده‌ی هدفمند و تبلیغات هدفمند در آینده مطلبی خواهم نوشت، اما به طور کلی، بازدیدکننده‌ی هدفمند یعنی فردی که مشخصا و از روی تمایل به دنبال کسب‌و‌کار یا وب‌سایت شما می‌چرخد و این افراد هستند که باعث رونق کسب‌و‌کار و وب‌سایت شما می‌شوند. و بهترین تبلیغات هدفمند، همین سئو است که صحبتش را می‌کنیم. چرا که وقتی شخصی به دنبال کتابهای الکترونیکی می‌گردد، طبیعی‌ست که عباراتی مثل دانلود کتاب یا دانلود کتاب الکترونیکی را جستجو کند و وقتی وب‌سایت دانلود کتاب شما، در این کلمات بهینه‌سازی شده باشند، فرد مخاطب، دقیقا به چیزی که می‌خواهد می‌رسد. و البته شما هم همین‌طور.
فرهنگ سئو در ایران:

رضا شیرازی : شاید فرهنگ سئو در ایران ارتباط مستقیمی با فرهنگ استفاده مردم از فناوری­ های نوین و اینترنت داشته باشد. من به عنوان شخصی که در سالهای اخیر با مشتریان داخل و خارج از ایران در کسب و کارهای مختلف ارتباط داشته ام این تفاوت فرهنگی را شدیدا احساس می­کنم و این موضوع یکی از دغدغه های اصلی ذهنی من در چند سال گذشته بوده است.

به عنوان مثال در زمینه طراحی سایت زمانی که یک مشتری در کشوری مانند کانادا می خواهد سفارش طراحی سایت داشته باشد، سفارش خود را از طریق یک طرح RFP که شامل معرفی شرکت، اهدافی که دنبال می کند، تکنولوژی هایی که علاقمند است از طریق آنها سایتش طراحی شود و نیازهایی که در وب سایت خود دارد ارائه می دهد. حتی در صورتی که مشتری فوق اطلاعات فنی دقیقی در این زمینه نداشته باشد از یک متخصص برای تهیه RFP فوق کمک می گیرد و بابت آن هزینه پرداخت می کند. اما در ایران موضوع کاملا متفاوت است، در اکثر مواقع افرادی که برای سفارش کار طراحی سایت تماس می گیرند تنها سوالی که می پرسند در این جمله خلاصه می شود که هزینه طراحی سایت چقدر است؟ حتی زمانی که از آنها سوال می شود که چه هدفی را از داشتن سایت دنبال می کنند، یا می خواهند چه امکاناتی در سایت خودشان داشته باشند اطلاعات زیادی در این زمینه ندارند و تا به حال راجع به این موضوع فکر نکرده اند!

همین اتفاق در مورد سئو هم می افتد و می توانم بگویم که در مورد سئو وضعیت از این هم بدتر است، اکثر افراد شناخت واقعی نسبت به این علم ندارند و بعضا درخواست های غیر منطقی و غیر واقعی نسبت به کار دارند، به عنوان مثال من سال گذشته با مدیر کارخانه ای صحبت کردم که اصرار داشت که باید تمام ۱۰ نتیجه اول گوگل برای سایت او باشد و حاضر بود مبلغ کلانی هم برای این موضوع بپردازد. یا بعضا افرادی هستند که می خواهند سایت آنها در تمام نتایج گوگل اول باشند و چنین تصوری نسبت به سئو دارند.

متاسفانه در چنین جامعه ای دو اتفاق می افتد: عده ای با سو استفاده از جهل مشتریان، درآمدهای کلان بدست می آورند و از طرف دیگر مشتریان چنین سرویس هایی عمدتا به دلیل داشتن توقعات غیر واقعی و نداشتن دانش کافی در این زمینه از شرکت ارائه دهنده خدمات ناراضی خواهند بود و البته در هر دو حالت فوق پروژه های تحت وب به سرانجام لازم و کافی نمی رسند.

فرهنگ سازی کار بسیار مشکلی است که به سادگی صورت نمی پذیرد و هزینه بالایی دارد، قطعا بهترین راه برای هر شرکت ارائه دهنده خدمات وب اعم از سئو، طراحی سایت و یا خدمات هاستینگ مشخص کردن مشتری هدف و صرف نظر کردن از بازار مشتریانی است که اطلاعاتی در این زمینه ندارند، زیرا هزینه فرهنگ سازی بسیار زیاد است و نهایتا مشتری ممکن است به دلیل عدم داشتن دانش کافی رضایتمندی لازم را علی رغم کیفیت بالای خدمات ارائه شده نداشته باشد.

البته با وجود تمام مشکلاتی که در بازار وب ایران وجود دارد، به نظر من رشد فرهنگ وب در ایران در سالهای اخیر بسیار مناسب بوده گرچه هنوز هم فاصله بسیار زیادی با سایر کشورها داریم.

حدود هشت سال پیش بود که برای تقویت تیمی که داشتیم تصمیم گرفتیم یک نفر متخصص سئو استخدام کنیم، آن زمان در تمام انجمن های اینترنتی مرتبط با طراحان سایت و برنامه نویسان و سایت هایی که در این زمینه وجود داشتند آگهی استخدام ثبت کردم و نهایتا به این نتیجه رسیدیم که در ایران فردی که اطلاعاتی در این زمینه داشته باشد وجود ندارد! خوشبختانه در حال حاضر کتابهای بسیار مفیدی در این زمینه به زبان فارسی وجود دارند و مقالات بسیار زیادی در اینترنت یافت می شوند.

امیدوارم که با افزایش فرهنگ استفاده از فناوری و بخصوص سئو در ایران و افزایش سطح فرهنگ عمومی در این زمینه نهایتا شاهد ارتقا سطح خدمات ارائه شده در کشور و افزایش بازدهی سازمان ها و شرکت های داخلی باشیم. وب سایت آی تی ایران و سایر سایت های اطلاع رسانی و خبری در زمینه فناوری اطلاعات می توانند نقش بسیار بزرگی در ارتقا دانش جامعه نسبت به فرهنگ سئو و سایر تکنولوژی های وب فارسی ایفا کنند و امیدوارم روزی برسد که فاصله ای میان کشور ما و سایر کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده مردم از تکنولوژی های روز دنیا وجود نداشته باشد و بتوانیم بر روی لبه تکنولوژی دنیا حرکت کنیم.
معیار های جستجو:

زمانیکه عبارتی را جستجو می کنیم، برای اینکه بهترین نتیجه نمایش داده شود، موتورهای جستجو از فاکتورهای زیادی بهره می برند که باعث می شود یک وب سایت در رتبه یا رنک بالاتر و وب سایتی دیگر کم اهمیت تر نمایش داده شود.

برخی از این معیار ها عبارتند از:

لینک ها: هر لینک به سایت ما از طرف یک سایت دیگر همانند یک رای مثبت به وب سایت ما دیده خواهد شد.
کلمات کلیدی: الگوریتم های موتورهای جستجو، کلمات کلیدی سایت را یافته و با توجه به موقعیت آن ها اولویت بندی می کند.
قدمت وب سایت: هر چه سن سایت بیشتر باشد، موتورهای جستجو اعتماد بیشتری به آن خواهند داشت.
به روز رسانی: سایت هایی که زنده و دائما در حال تغییر محتوا هستند اهمیت بسیار زیادی نزد موتورهای جستجو دارند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *