61-872

نکات مهم در سئو و ارتقای رتبه سایت

بزرگ‌ترین اقبال و شانس یک وب سایت آن است که بازدیدکنندگان بسیاری در طول شبانه روز از آن دیدن نمایند. یکی از روش‌های مهمی که باعث افزایش تعداد بازدید می‌شود، سرچ‌ها و جستجوی افراد در موتورهای جستجو نظیر گوگل می‌باشد. بر همین اساس تمام صاحبان وب سایت‌ها علاقه دارند تا آدرس وب سایتشان در جایگاه‌های اول نتیجه جستجوها باشد. به همین منظور SEO یا Search Engine Optimization که در فارسی آن را با سئو، بهینه سازی و یا ارتقای رتبه سایت می‌شناسند امروزه به عنوان یکی از دغدغه‌های هر کسب و کار مبتی بر وب و اینترنت در آمده است.

نکته‌ی مهمی که در سئو وجود دارد آن است که میزان و تاثیر دقیق هر یک از روش‌های و مواردی که در سئو بیان می‌شود کاملاً مشخص نیست و به راحتی نمی‌توان آن را به کمیت تبدیل نمود. مثلاً نمی‌توان به سادگی با امتیاز آنها را تفکیک نمود. در واقع در پس سئو منطق فازی وجود دارد که همه چیز به طور کلی و بر اساس حس بیان می‌شود. کلمه فازی یا fuzzy به معنای غیر دقیق، ناواضح و مبهم است و یکی از مفاهیم مهم در منطق فازی، عدم قطعیت نام دارد. برای درک بیشتر این موضوع می‌توان عدم قطعیت‌های بسیاری که در طول روز با آن روبرو می‌شویم را مثال بزنیم. مثلاً وقتی عنوان می‌شود که «هوا خوب است» هیچ گونه کمیتی برای خوب بودن هوا مطرح نمی‌شود تا آنرا به صورت دقیقی اندازه گیری نماییم. مثلاً نمی‌گوییم میزان آلاینده‌ها چقدر است، درجه یا رطوبت چیست، بلکه تنها از آن یک حس کیفی صحبت می‌شود. اما اینکه چرا بدون پارامترهای اندازه گیری شده این جمله را بیان می‌کنیم کاملاً مربوط است به مغز انسان که با در نظر گرفتن شاخص‌های گوناگون و بر اساس تفکر استنتاجی، جملات را تعریف و ارزش‌گذاری می‌نماید که الگوبندی آن‌ها به زبان و فرمول‌های ریاضی اگر غیر ممکن نباشد، کاری بسیار پیچیده خواهد بود. شاید جالب باشد که بدانید اولین بار در پی تنظیم نظریهٔ مجموعه‌های فازی به وسیلهٔ پروفسور لطفی زاده (۱۹۶۵ م) در صحنهٔ محاسبات نو ظاهر شد. همه اینها را گفتیم تا بگوییم موتورهای جستجو مانند گوگل از این نوع الگوها که سال‌هاست در نرم ‌افزارهای تصمیم گیرنده (هوش مصنوعی) وارد شده استفاده نموده و سایت شما را نسبت به سایرین در رتبه‌های مختلف قرار می‌دهد.

با همه‌ی این حرف‌ها لازم است تا صاحبان سایت٬ مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی را برای بهینه شدن وب سایت انجام دهند. در این نوشتار سعی شده تا دیدی کلی نسبت به مجموعه فرآیندهایی که در افزایش رتبه سایت شما می‌تواند مفید باشد به صورت نکته‌ای و خلاصه ذکر شود تا به عنوان سرنخ‌هایی جهت شروع کار سئو باشد.
One thought on “نکات مهم در سئو و ارتقای رتبه سایت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *